Урок № 3 Специфіка романтизму Гофмана: переплетіння реальності та нестримної фантазії, контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного
Мета: - проаналізувати сюжетну лінію, тематику і проблематику повісті;
- допомогти зрозуміти переплетіння реальності й нестримної фантазії, контраст прекрасного і потворного як недосяжність романтичного ідеалу;
- розвивати навички аналізу художнього твору, складання характеристики персонажу;
- спонукати учнів до висловлювання особистого ставлення до проблем, що порушуються в казці, аргументуючи свою точку зору прикладами та цитатами з тексту;
- виховувати кращі риси людського характеру.
Обладнання: ілюстрації до твору.
Тип уроку: проблемний урок з елементами дослідницької роботи
Хід уроку
Фантастичне не сприймається само по собі, воно перенесене до людського світу, виглядає як прояв сил, що не піддаються ні законам суспільного ладу, ані людині. Фантастичне... врівноважує реальне з ідеальним. Д.Л. Чавчанідзе 1 Актуалізація опорних знань.
Гра "Так чи ні?” - Гофман народився у Кенінгсберзі. Так чи ні? (Так.) - У дитинстві майбутній письменник був сумним. Так чи ні? (Ні.) - Хлопчик рано залишився сиротою. Так чи ні? (Так.) - Гофман навчався на юридичному факультеті місцевого університету. Так чи ні? (Так.) - Перший музичний твір він написав у 17 років. Так чи ні? (Ні.) - Перші два романи Гофмана до нас не дійшли. Так чи ні? (Так.) - Свою першу оперу Гофман створює у Кенінгсберзі. Так чи ні? (Ні. У Варшаві) - Окрасою найщасливіших днів для письменника стає музика. Так чи ні? (Так.) - За десятиліття літературний доробок Гофмана склав 6 томів. Так чи ні? (Так.) - Серед похоронної процесії німецького письменника був його сучасник Гете. Так чи ні? (Ні. Генріх Гейне) - Гофман завжди вважався політично благонадійним. Так чи ні? (Ні.) - За жанром "Малюк Цахес” є казкою-новелою. Так чи ні? (Так.)
2. Оголошення теми і мети уроку, мотивація навчальної діяльності.
Світ Гофмана – це особливий художній світ, створений фантазією автора. Майже завжди в центрі уваги письменника – протистояння двох світів – романтичного й буденного, ілюзорного й реального. Письменник так говорив про свій твір: «Крихітка Цахес» - це книга, абсолютно непридатна для людей, які все сприймають всерйоз і урочисто. Проте автор уклінно просить прихильного читача, якщо той виявить щире бажання та готовність, відкинути на кілька годин серйозність і поринути в завзяту, химерну гру й витівки, може не в міру бешкетних чародійних сил». -Як ви вважаєте, що мав на увазі Гофман, характеризуючи свій твір? - 3. Завдання. Знайти і записати в зошити приклади реального і фантастичного в творі. Пояснити свої записи.
4.Евристична бесіда - Сам автор відніс твір до жанру казки. Назвіть ознаки казки у творі. (Діти відмічають, що у казковій країні серед звичайних героїв живуть маги, феї, чаклуни, які впливають на життя людей; люди користуються чарівними речами, спокійно ставляться до чарівних перетворень) - У чому виявляється незвичайний підхід письменника до зображення фантастичних персонажів? (Буденні, звичайні речі тісно переплетені з кзковими, фантастичними, реальність тісно переплітається з вигадкою) - Назвіть ознаки новели у творі Гофмана (Нове́ла (іт. novella, від лат. novellus — новітній) — невеликий за обсягом прозовий епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, сконденсованою та яскраво вимальованою дією. Новелі властиві лаконізм, яскравість і влучність художніх засобів. Серед різновидів епічного жанру новела вирізняється строгою й усталеною конструкцією. До композиційних канонів новели належать: наявність строгої та згорненої композиції з яскраво вираженим композиційним осередком (переломний момент у сюжеті, кульмінаційний пункт дії, контраст чи паралелізм сюжетних мотивів і т.д.), перевага сюжетної однолінійності, зведення до мінімуму кількості персонажів. Персонажами новели є особистості, як правило, цілком сформовані, що потрапили в незвичайні життєві обставини. Автор у новелі концентрує увагу на змалюванні їх внутрішнього світу, переживань і настроїв. Сюжет новели простий, надзвичайно динамічний, містить у собі момент ситуаційної чи психологічної несподіванки.) -З якою метою автор використовує прийом двоплановості дії? (Закономірність є, і пов’язана вона з протистоянням у творчості Гофмана вже згаданих двох світів: світу ентузиастів (митців, людей, для яких значущим передовсім є романтичне «життя духу»), з іншого – світу філістерів (тупих, обмежених, самовдоволених міщан, яких цікавлять великі гроші та високі посади) -Чому у зображенні казкової країни легко пізнається Німеччина? (Поділ на невелички князівства, німецькі імена більшості героїв, побут та їжа тощо) -Яку роль виконують у казці чарівники, маги, феї? Кому вони допомагають? (Чаклуни вершать долі героїв, бо самі люди не здатні цього зробити. Вони допомагають порядним і благородним людям, творчим натурам, а карають бездуховних і нікчемних міщан. Чарівники допомагають людям і знімають з них тим самим відповідальність за вчинене. А в реальному житті проблеми не можна вирішити за допомогою фей і магів.)
Коментар вчителя: Казки Гофмана являють собою яскравий приклад протиріч між мрією та реальністю, ідеалом і дійсністю, що находять своє художнє втілення в романтичній роздвоєності. В будь-якому творі Гофмана очевидно виділяються два плани: світ реального життя Германії початку ХІХ століття й протиставлений йому світ або фантастичного вимислу, казки, або піднесеного й прекрасного мистецтва та його представників – поетів, музикантів, акторів, митців. При йьому нерідко персонажі його творів переходять з одного світу в інший. Гофман навіть придумав казкову країну Джинністан, коли вільно переміщував своїх героїв із буденної реальності. А в повісті «Золотий горнець» такою країною мрій є легендарна Атлантида. Нерідко представники цих світів виступають в двох обличчах: фея Розабельверде в реальному житті опиняється фрейлиною Розенштейн, наставницею притулку для благородних дівчат, а чаклун Проспер Альпанус, який від’їжджає в кінці казки в легендарний Джинністан, - звичайним лікарем. Центральні персонажі твору – потвора Циннобер, який став могутнім завдяки покровительству феї, і студент-поет Бальтазар – зв’язані з обома світами – реальним і фантастичним.
5. Складання колективної характеристики філістерів та мрійників
-Слово вчителя. Герої Гофмана поділяються на дві категорії: на щасливих обивателів, повністю задоволених своїм існуванням, і на мрійників, ентузіастів, людей, для яких значущим передовсім є романтичне «життя духу». Складіть порівняльну характеристику філістерів і мрійників. (учні в зошитах складають порівняльну характеристику у вигляді таблиці)
- Чим відрізняються філістери від мрійників? - Хто, на ваш погляд, утілює риси авторського ідеалу? - Як ви вважаєте, чи здійснилася мрія Бальтазара? (З точки зору звичайного обивателя, Бальтазар і Кандіда мали стати взірцем люблючого подружжя. Згадаємо подарунок феї чарівне намисто, яке маол властивість заспокоювати його власницю, що дратується з-за дрібниць. Бальтазар став добрим поетом, багатим господарем маєтку.) - Але що він одержав у нагороду? (У нагороду він одержав те, що було мрією філістерів: дім, багатство, красиву дружину – і став таким, як усі, тобто філістером.)
Отже, Бальтазар святкує перемогу над Циннобером лише за допомогою мага Проспера Альпануса. А це свідчить про те, що Гофман сумнівався в можливості перемоги над цахесами в реальному житті. - Знайдіть характерні риси романтизму в казці «Крихітка Цахес»
(1.Основний конфлікт твору (протистояння митця Бальтазара та філістера Цахеса) як утілення неприйняття романтиками буденності реального життя і звеличення «життя духу». 2. Переплетіння реальності та нестримної фантазії. 3. Контраст високого, прекрасного і заземлено-буденного, потворного у творі як конкретне втілення антитези: недосяжного романтичного ідеалу та ницої буденної реальності)
6. «Мікрфон»
Підтвердіть або заперечте запропоновані тези:
1. У кожного з нас є свої три золоті волосинки. 2. Цахеси є і в наші дні.
Домашнє завдання: Повторити значення термінів «алегорія», «сатира», «гротеск», «іронія», «гумор»; переглянути епізод уведення освіи у князівстві.