Мета: -ознайомити з життям і творчістю Гофмана, його творчим доробком, особливу увагу звернути на багатогранність обдарованості натури митця; - поглибити знання учнів про романтизм як напрям світової літератури; - розвивати творчу уяву і читацький інтерес учнів; - формувати інтерес до літератури та мистецтва, виховувати кращі риси людського характеру, неприйняття філістерства як способу життя.
Обладнання: мультимедійний проектор, презентація «Віртуальна екскурсія до музею Гофмана», відеофільм «Гофман», виставка творів Е.-Т.-А. Гофмана.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок
Хід уроку
Великі люди рідко з’являються в самотині В. Гюго
Один з найвидатніших німецьких поетів, художник внутрішнього світу В.Г. Бєлінський
1. Оголошення теми і мети урока, мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя: Ернст Теодор Амадей Гофман – один з найбільш відомих представників німецького романтизму першої чверті ХІХ століття. Цей письменник як особистість є реальним виявом мрії романтиків про художника універсального обдарування: письменник, поет, композитор, живописець, графік, музикальний драматург,ю критик, оперний і симфонічний диригент, режисер, співак, театральний декоратор і художник. Отже, сьогодні піде мова про людину, щедро обдаровану Богом. Але щоб зрозуміти творчість митця, треба дослідити ті чинники, що найсильніше вплинули на формування його світогляду, що стали підгрунтям специфіки художнього світу письменника. Саме це і стане основним завданням нашого сьогоднішнього уроку. 2. Повідомлення учня – історика: У часи Гофмана, коли в сусідній Франції перемогла Велика революція 1789-1794 рр., Німеччина залишалась розділеною на багато карликових феодальних князівств, що було головною перешкодою на шляху її соціального розвитку. Треба мати на увазі, що творчість письменника розвивалася більшою частиною вже після поразки Наполеона, за часи панування в Європі політичної реакції. Її оплотом був створений у 1815 році Священний союз монархів Австрії, Прусії й Росії, мета якого полягала в пригніченні революційних і національно-визвольних рухів. Цей реальний світ Гофман їдко висміював, протиставляючи йому світ фантастичного вимислу, де сили добра або перемагають зло, або уходять в світ мистецтва. 3. Слово вчителя: Зверніть увагу на запропоновані епіграфи уроку. Обидва висловлювання стосуються імені дійсно великої людини, художника внутрішнього світу, яким був відомий письменник та музикант Гофман. – Як ви розумієте ці висловлювання? (відповіді учнів) На екрані демонструється відеофрагмент «Гофман» (додаток №1) 4. Запитання до учнів: – Які факти біографії Гофмана вам найбільше запам’ятались? – Давайте спробуємо скласти сенкан на тему «Гофман». (Учні за бажанням зачитують сенкани) Приклад сенкану: Гофман, Загадковий, талановитий, Страждав, захоплювався, кохав, Політ птаха, раптово обірваний, Художник 5. Віртуальна екскурсія. А зараз ми з вами візьмемо участь у віртуальній екскурсії до м. Бамбергу (Німеччина) (додаток №2) Виступ заздалегідь підготовлених учнів супроводжує презентацію. Гофман повертався додому нічними берлінськими вулицями. Ліхтарі, подвоєні мокрою мостовою, перемигувалися зі своїми відображеннями. Легкий вітерець охолоджував розпалене чоло. «... Подивилася б на мене Юлія зараз, коли у своєму розшитому мундірі я займаю на судових засіданнях місце справа від голови. Говорять, що у мене вигляд прямо генеральський. Але це дурниці, Юліє... У себе вдома, на пересіченні Шарлоттенштрассе і Таубенштрассе, там, у кабінеті, з пером в руці над аркушем паперу – я зовсім такий же, як і раніше, запевнюю тебе. Дійсно, я багато пережив з тих пір... І знаєш, я хочу написати про те, що зрозумів. Про нас з тобою. О, ні, не бійся, ніхто нас не впізнає. Це буде казка, там будуть зовсім інші люди. І в ній ми опинимося набагато, набагато щасливішими...» Задавлений між двома лабазами, стоїть чотирьохповерховий дім з номером 26 – зовсім непомітний, якщо б не маленька дошка, яка вказує, що «поет, композитор і музикант Е.Т.В. Амадей Гофман» жив у цьому будинку 4 роки – з 1809 по 1813. Зараз в будинку, де жив молодий Гофман, на вулиці Шиллера, 26, розмістився його музей. Будівля практично не змінилася з тих пір. Навпроти розташований Бамбергський театр, що носить ім’я Е.Т.А. Гофмана. Тут він провів найкращі свої роки, не зважаючи на те, що тут його наздогнало нещасливе кохання до своєї учениці Юлії, і письменник поспішив покинути місто після помолвки коханої з заможнім торгівцем. Погляд спрямовується на освітлений дзеркальний кабінет, на його протилежній стіні можна впізнати зображення Гофмана. Приміщення довге й вузьке, стіни темно-сині (у відповідності з основним кольоросприйняттям романтиків). На віконних шибках – портрети художника, що частково належать його пензлю, а також намальовані іншими худжниками. В символічному плані вони відображують різні «я» Гофмана, які він описав у своїх щоденниках і творах. Незвичайні надписи і знаки на стінах. Вони являють собою частину кодової системи Гофмана, за допомогою якої він шифрував записи в щоденнику. Причиною цього була дружина Гофмана, яку він, мабуть, підозрював у таємному читанні щоденника. Центром приміщення стало дзеркало, в якому відображується спостерігач, але при світлі в ньому з’являється примарна фігура Капельмейстера Йоганнеса Крейслера. З різних кутів огляду це також показує різноманітність інших «я» Гофмана. Вузькі сходинки ведуть на верхні поверхи. Там розміщені коментарі до життя Гофмана та його творів: про бамбергський час – на І поверсі, про роки в Берліні на ІІ. За склом розміщені документи. На ІІ поверсі розташовані житлові кімнати. Маленька каморка, що слугувала раніше кухнею, зараз перебудована в оперну ложу, яка свідчить про завершення життєвого етапу Гофмана в Берліні. Як декорації тут присутні сцени з самої успішної опери Гофмана «Ундіни», представлення якої він починав у Бамбергу. В житловій кімнаті знаходиться інсталляція «Повелителя блох», істоти, придуманої поетом у 1822 р. Вона уявляє собою циліндр в людський зріст з очима, який володіє телепатичними властивостями. За допомогою «мікроскопічного стакану» вона може читати таємні думки фігур з казок Гофмана – у формі картинок (художник – Михаель Кнобель). Гофман використовував в «Повелителі блох» свій досвід з юридичної діяльності і пародіював пруського поліцейського міністра. Тому деякі частини рукопису були конфісковані, і в повному обсязі опальний рукопис з’явився лише на початку ХХ сторічча. На стінах висять картини, в тому числі та, на якій увічнена кохана Гофмана Юлія Марк зі своєю сестрою. В другому кінці коридора – музична кімната. Стіна прикрашена шпалерами,що являють собою частину партітури з опери Гофмана «Аврора». Цікава екскурсія на цьому закінчується. Ми покидаємо маленький будинок на Шиллерплац, 26.
6. «Мікрофон». Допишіть речення: «Найцікавішим для мене сьогодні було…»
7. Домашнє завдання. 1. Прочитати твір Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Циннобер», відстежити основні сюжетні лінії та систему образів твору. 2. Скласти запитання до Гофмана, якщо б у вас була можливість взяти у митця інтерв’ю.